Uutishuoneeseen

Oriola auttaa tukemaan lasten hyvinvointia

30.1.2018

Oriola lahjoitti joululahjoihin varatut rahat Suomen ja Ruotsin vähävaraisten perheiden lasten hyväksi. Lahjoitukset annettiin vuoden 2017 lopulla kahdelle voittoa tavoittelemattomalle yhdistykselle, suomalaiselle Hopelle ja ruotsalaiselle Brisille.

Vuonna 2008 perustetun Hopen tavoitteena on antaa lapsille tasa-arvoisemmat mahdollisuudet arkeen. Yhdistys  jakaa vähävaraisille ja kriisin kokeneille perheille konkreettisia vaate- ja tavaralahjoituksia, sekä lapsille ja nuorille harrastustukea ja vapaa-ajan elämyksiä.  

Hope toimii Suomessa yli 20 aktiivisen paikallistoimijan välityksellä ja auttaa vuosittain tuhansia vähävaraisia perheitä. Järjestön kautta on saanut apua yli 13 000 lasta.

”Oriolan lahjoitus käytetään suoraan toimintamme rahoittamiseen. Sen avulla voimme auttaa vähävaraisten perheiden lapsia kokeilemaan uusia harrastuksia tai jatkamaan vanhoja”, Hopen toiminnanjohtaja Eveliina Hostila kertoo.

Oriolan lahjoitus auttaa pitämään Brisin auttavan puhelimen linjat auki

Toinen Oriolalta lahjoituksen saanut järjestö on ruotsalainen Bris. Yhdistyksen tarkoituksena on tukea lasten oikeuksia yhteiskunnallisen vaikuttamisen kautta ja tehdä lasten ääni kuulluksi ruotsalaisessa yhteiskunnassa. Yhdistyksen toimintaan kuuluu auttava puhelin, johon kuka tahansa apua tarvitseva lapsi tai nuori voi soittaa.

Yhdistys aloitti toimintansa 1970-luvulla, ja se oli erittäin keskeisesti mukana laatimassa Ruotsin lastensuojelulakia, joka on ensimmäisiä maailmassa. Nykyään yhdistyksellä on 60 työntekijää eri puolilla Ruotsia.

”Hätää kärsivien nuorten soittojen määrä on kasvanut vuosi vuodelta. Emme saa rahoitusta valtiolta, joten kaikki lahjoitukset ovat tärkeitä”, Brisin tiedotuspäällikkö Anna Holmqvist kertoo.

Oriolan lahjoitus menee suoraan Brisin lasten ja nuorten auttavan puhelimen, chatin ja sähköpostin päivittäiseen toimintaan ja auttaa yhdistystä jatkamaan lasten oikeuksia parantavaa toimintaa Ruotsissa.

Lisätietoja Brisin ja Hopen toiminnasta löydät yhdistysten verkkosivuilta osoitteesta www.bris.se ja www.hopeyhdistys.fi.